Gimnastyka buzi i języka

W naszym przedszkolu kilka razy w tygodniu w ramach zajęć porannych odbywa się gimnastyka buzi i języka czyli zabawne sposoby na usprawnianie narządów mowy. Dzieci, których narządy mowy nie są odpowiednio sprawne często zastępują głoski trudne do wymówienia łatwiejszymi. Wtedy zamiast „szafa” maluch mówi „safa”, a zamiast „rower” – „lowel” lub „jowej”. Dlatego tak ważną rolę w procesie wspierania rozwoju mowy u dziecka pełnią ćwiczenia artykulacyjne. Powinny być one wykonywane bardzo dokładnie, bez pośpiechu. Należy pamiętać, aby czas trwania i liczbę powtórzeń dostosować do indywidualnych możliwości i potrzeb dziecka. Do tych zajęć często są wykonywany piórka, słomki, a nawet lusterka. Dzieci od rana poprzez śmieszne ćwiczenia wpadają w dobry nastrój, który towarzyszy im do końca dnia.